Z cyklu: W mieście, na świecie i w powiecie Wieloryby w Bałtyku? Zapraszamy!

ELKA KROPELKA
źródło:wikipedia.org

Nasze Morze Bałtyckie w okresie wakacyjnym obfituje w coraz to nowych mieszkańców. Pisaliśmy już o fokach, a dziś czas na wieloryby. Ostatnio humbaki (bo o tych wielorybach mowa) widziano w naszych wodach w 2008 r. Najprawdopodobniej na początku czerwca tego roku wieloryb wpłynął na polskie wody morskie w okolicach Darłowa. 11 lipca w rejonie niemieckiego brzegu zauważono dwa osobniki.

Jak podaje  Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego dzień później były już u duńskich brzegów. W rejonie wybrzeży Danii zarejestrowano około siedmiu wyskoków humbaka.
Wcześniej, bo 27 czerwca ok. godz. 7-mej wynurzające się ciało wieloryba zaobserwował jeden z wędkarzy, łowiący śledzie na główkach portowych. Według jego relacji ssak „płynął z zachodu na wschód zaledwie ok. 300 m od portowych główek. Nim zwierzę ponownie się zanurzyło w morzu, dostrzeżono nawet obłok pary. Kolejne jego wynurzenie miało miejsce w odległości ok. 1,5 km w kierunku wschodnim, po czym ssak zniknął" - opisuje Stacja Morska IO UG. Wielkość humbaka oceniono na ok. 6 metrów długości.
Niestety w pośpiechu i pod wpływem emocji zabrakło dokumentacji fotograficznej, przez co nie można potwierdzić tego wydarzenia. To nauka dla nas, żeby zawsze mieć chociażby naładowany telefon nad morzem, bo jak widać nigdy nie wiadomo co, albo kto może nas spotkać! :)

Autor: Adam Brysiewicz