Z cyklu: W mieście, na świecie i w powiecie Tyle fok u nas jeszcze nie było!

ELKA KROPELKA
Foka szara fot. K. Grzegorczyk

Kilka miesięcy pisaliśmy o narodzinach foki w naszej rodzimej stacji na Helu i prezentowaliśmy nawet możliwość oglądania zwierzęcia w stałym monitoringu. Dziś również wspomnimy te niezwykłe ssaki morskie,  ale w kontekście pewnego rekordu. Jakiego? Przeczytajcie poniżej.

Jak podają wolontariusze z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych „Kuling” i Błękitnego Patrolu WWF w tym roku odnotowano nad Bałtykiem rekordową ilość fok. Na jednej z piaszczystych plaż w rezerwacie Mewia Łacha naliczono 135 fok szarych oraz 1 fokę pospolitą. Katarzyna Pietrasik z WWF Polska podała, że to wyjątkowe zjawisko świadczy o poprawie stanu Ujścia Wisły, skąd pochodzą foki. Dzięki piaszczystym wysepkom odizolowanym od brzegów zwierzęta mogą w spokoju przebywać nad polskim wybrzeżem.
Tegoroczny wzrost w stosunku do danych z roku 2013 wyniósł ponad 30 sztuk. Poprawa jest tak duża, gdyż jeszcze kilka lat temu notowano jedynie kilka osobników w naszych regionach.
WWF Polska przypomina, że jeśli zobaczymy fokę nad polskim morzem należy, powinniśmy od razu zgłosić się do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009. Można również skorzystać z telefonu do Stacji Morskiej IOUG w Helu pod numer601 889 940. Pamiętajmy też o tym, aby nie zbliżać się do zwierzęcia i zapewnić mu spokój, do czasu pojawienia się Patrolu.

Autor: A. Brysiewicz