Z cyklu: W mieście, na świecie i w powiecie… Podwodne hotele

ELKA KROPELKA
Atlantis Dubaj żródło: www.atlantisthepalm.com

Usługi hotelarskie podlegają ciągłemu rozwojowi. Zmienia się ich standard i system obsługi klientów. Poprawie ulega wystrój pokoi i korytarzy, co możemy zaobserwować korzystając z hoteli w okresie urlopowym. Dużą atrakcją na rynku hotelarskim są tzw. podwodne hotele. Na świecie znaleźć można już hotele i restauracje przytwierdzone do dna i pokryte przeźroczystą szybą. Jedną z budowli przygotowują polscy architekci z Politechniki Gdańskiej. Hotel będzie znajdował się w samym centrum rafy koralowej w Dubaju.

Koszt inwestycji szacowany jest na 120 mln dolarów amerykańskich. Podwodny hotel będzie miał kształt dysku i znajdować się będzie 10 metrów poniżej powierzchni morza. Wewnątrz budynku przewiduje się umieszczenie 21 pokoi, przylegających do podwodnego centrum nurkowego oraz baru. Każdy z pokoi wyposażony będzie w specjalistyczny system oświetleniowy oraz podwodny pojazd, dzięki któremu goście będą mogli przyglądać się życiu podwodnemu. Pomieszczenia będą dźwiękoszczelne oraz znajdować się w nich będzie system kurtyn o różnym stopniu transparencji. Hotel w Dubaju połączony będzie z innym budynkiem w kształcie dysku, który będzie znajdował się nad powierzchnią wody.

Nie każdy z nas będzie miał możliwość obejrzeć i skorzystać z usług hotelowych w Dunaju. Ale na pocieszenie warto wspomnieć, że u nas w Gdyni również przygotowana jest podobna budowla. Projektem zajmą się naukowcy z gdyńskiej firmy Deep Ocean Technology i Politechniki Gdańskiej, a umowę na jego budowę już podpisano. Nad projektem podwodnego hotelu pracowano 2 lata. Czasu na poprawki i dostosowanie projektu do ewentualnych lokalizacji pozostało niewiele, gdyż budowę prototypu planuje się zakończyć w 2014 r. Hotel składać się będzie z dwóch dysków: większy (podwodny) o średnicy ok. 30 m. średnicy i mniejszy (na powierzchni) – ok. 10 m. średnicy. Tak jak w hotelu w Dubaju część podwodna ma być na głębokości ok. 10 metrów i również ma pomieścić 21 pokoi hotelowych. Z każdego przez panoramiczne okna będzie można obserwować morski świat.
W części nadwodnej przewidziano miejsce na restaurację, centrum SPA, a także specjalistyczną część rekreacyjną.

Jak podają architekci i naukowcy podwodne hotele są bardzo bezpieczne, gdyż dzięki balastowi, którym jest woda istnieje możliwość szybkiego wynurzenia się dolnego dysku. Dzięki mocnemu osadzeniu na dnie i solidnej konstrukcji, hotel byłby w stanie wytrzymać nawet uderzenie tsunami. Takie zapewnienia plus niesamowite wrażenia z możliwości oglądania morskich głębin z pokoju hotelowego zapewne sprawią, że zainteresowanie podwodnymi hotelami będzie duża.

 

Tekst: A. Brysiewicz