Z cyklu: W mieście, na świecie i w powiecie… Pierwsze takie nagranie filmowe

ELKA KROPELKA
Ryba tygrysia źródło: earthlyhappenings.com

O tym, że ryby potrafią polować nie tylko pod wodą wiadomo nie od dziś. Krążą liczne opowieści o wyskakujących arowanach i chwytających z krzewów i niewielkich drzew inne zwierzęta. Widziano także jak ryby polują na ptaki pływające po wodzie. Jak do tej pory nikomu nie udało się jednak nagrać jak ryba poluje poza swoim naturalnym środowiskiem, czyli wodą. Aż do teraz!

Naukowcy z RPA sfilmowali niezwykłe polowanie, gdy drapieżny osobnik należący do grupy ryb tygrysich (Hydrocynusvittatus) wyskakuje z wody i chwyta przelatującą nad taflą wody jaskółkę. Te wyjątkowe zjawisko udało się zaobserwować na sztucznym jeziorze Schroda Dam na północy Republiki Południowej Afryki. Ryby tygrysie mają szczęki uzbrojone w liczne, ostre zęby, dzięki którym mogą bez problemów polować na inne ryby. Jak widać na filmie, są również niezwykłymi łowcami poza wodą.

Film można obejrzeć na Nature International weekly journal of science: http://www.nature.com/news/video-fish-leaps-to-catch-birds-on-the-wing-1.14496