Z cyklu: W mieście, na świecie i w powiecie Nieoczekiwane nagranie

ELKA KROPELKA
Wampirzyca piekielna źródło:wikipedia.org

Często oglądając w telewizji lub Internecie przyrodniczy film, zastanawiamy się jak autorom udało się to nagrać?! W świecie badaczy oraz osób filmujących świat przyrody często uzyskanie satysfakcjonującego wyniku (nagrania) wymaga ogromnej cierpliwości, żmudnej pracy oraz szczęścia. O takim szczęściu mogą na pewno mówić autorzy nagrania z Zatoki Meksykańskiej.

Grupa naukowców/filmowców prowadząc badania natrafili na prawdziwą rzadkość – głowonoga wampirzyca piekielną (Vampyroteuthis infernalis). Ta niezwykła obserwacja została udokumentowana przez załogę EVNautilius podczas badań nad wpływem zanieczyszczenia wód morskich przez ropę. Na przedstawionym poniżej filmie możemy zaobserwować, jak głowonóg porusza się w toni wody, wykonując ruchy majestatyczne, całkowicie poddając się prądom morskim.
Wampirzyca piekielna to gatunek głębinowego głowonoga. Bardzo rzadki i jedyny znany nauce przedstawiciel rodzaju vampyroteuthis oraz jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny vampyroteuthidae.
Wampirzyca piekielna to pradawny gatunek łączący w sobie cechy ośmiornicy i kalmara. Wbrew nazwie istota ta, nie żywi się krwią, a jedynie planktonem i morską padliną. Występuje na głębokości 2000-3000 metrów, jest czarnego koloru z intensywnie czerwonymi oczami, stąd ta oryginalna nazwa. Wampirzyca posiada również miękkie białe kolce i potrafi odwrócić swoje ciało na drugą stronę.
Oprócz Zatoki Meksykańskiej gatunek ten był spotykany w Zatoce Kalifornijskiej na Morzu Korteza oraz w Zatoce Monterey. Zapraszamy na film :)

http://www.youtube.com/watch?v=4e4PvKK_lMU

 

Autor: A. Brysiewicz