Z cyklu: W mieście, na świecie i w powiecie… Niebezpieczne znaleziska na dnie naszych wód

ELKA KROPELKA
Wały Chrobrego w Szczecinie fot. P. Romanowska

Raz na jakiś czas do mediów trafiają informację o znaleziskach na dnie polskich wód. Często są to tylko przedmioty, które mogą mieć wartość historyczną i jeżeli ich stan na to pozwala to trafiają do muzeum lub jako prywatne pamiątki. Jednak zdarza się, że na dnie rzek lub jezior można znaleźć niebezpieczne elementy z czasów II wojny światowej.

Dwa lata temu dość głośno zrobiło się, gdy we Wrocławiu operator koparki pogłębiającej dno Odry, wydobył z rzeki przedmiot przypominający sporej wielkości bombę lotniczą. Wystraszony takim znaleziskiem wyrzucił ją ponownie do rzeki, a saperzy marynarki wojennej po tygodniu poszukiwań wydobyli pięćdziesięciokilogramową radziecką bombę zapalającą z czasów II wojny światowej. Na szczęście ta akcja zakończyła się sukcesem, ale zawsze przy wydobywaniu militarnych przedmiotów istnieje ryzyko wybuchu.

W najbliższą niedzielę (30 czerwca 2013) kilka godzin grozy będą przeżywać mieszkańcy Szczecina. Płetwonurkowie sprawdzający stan remontowanych nabrzeży Odry przy Urzędzie Celnym w Szczecinie odnaleźli przedmiot przypominający bombę lotniczą. Miejsce było już sprawdzane przez saperów. Znalezisko ma ok. 2 metrów długości i 50 centymetrów średnicy. Po wstępnych oględzinach wojskowi z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża upewnili się, że jest to bomba z czasów II wojny światowej i może zawierać nawet 500 kg materiału wybuchowego.

Pomimo, że niewybuch znajduje się na niewielkiej głębokości (ok. 7 m) to nie można go wydobyć tradycyjnymi metodami, ze względu na utrudniony do niego dostęp. Problem ten ma być rozwiązany za pomocą tzw. balonów wypornościowych, przy pomocy których ładunek zostanie w kontrolowany sposób podniesiony i wyciągnięty na brzeg przy użyciu dźwigu. Ponad 70-letni niewypał następnie trafi na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie zostanie zdetonowany przez saperów 5. Pułku Inżynieryjnego.

Cała akcja rozpocznie się jak wspomniano w niedzielę od godz. 9:00 i potrwa do ok. godz. 15:00. Z tego też względu rano nastąpi ewakuacja mieszkańców części Starego Miasta i Centrum znajdujących się w promieniu ok. 400 m. od miejsca działań saperów. Utrudniona będzie też komunikacja miejska przejeżdżająca w okolicach Odry.

Co zrobić, gdy komuś z nas przytrafi się znaleźć coś przypominającego bombę lub niewypał? Najważniejsze w takiej sytuacji jest by nie zostawić tej wiedzy tylko dla siebie. Pamiętajmy, że bardzo często wśród znalezisk pochodzących z czasów wojennych znajdujemy właśnie miny lub bomby i pomimo, że są one pod wodą już kilka dekad to nadal mogą być niebezpieczne. Nie powinniśmy ich ruszać, a jeżeli już znajdziemy takie przedmioty to powinniśmy je niezwłocznie zgłosić odpowiednim służbom. 

 

A. Brysiewicz