Z cyklu: W mieście, na świecie i w powiecie. Morskie lekarstwa

ELKA KROPELKA
morze.png

Świat nauki i medycyny we współpracy stale przeszukuje Ziemię w celu znalezienia substancji mogących służyć człowiekowi. Jednak nie tylko na lądzie można odnaleźć cenne minerały lub związki. Jak podają badacze w morskich głębinach można znaleźć nawet związki antynowotworowe! W morskich skorupiakach, sinicach czy gąbkach kryją się substancje pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami.

Przez miliony lat kształtowane w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Współczesny człowiek nadal nie poznał wielu z nich i jak się przypuszcza podwodny świat kryje jeszcze cenne z punktu widzenia medycyny „lekarstwa”.
W ramach międzynarodowego projektu Marex naukowcy z 19 krajów świata wydobywali z mórz rozmaite organizmy, w celu wyszukania i pozyskania z nich substancji biologicznie aktywnych. Mają one zastosowanie w wielu dziedzinach od kosmetyków, przez biotechnologię, po produkcję substancji medycznych pomagających w walce z nowotworami i bakteriami. Pobierane przez naukowców morskich organizmów m.in. sinic, skorupiaków, gąbek czy osłonic. Uzyskane z nich ekstrakty wykazują biologiczną aktywność i wiele z nich może mieć w przyszłości bardzo cenne zastosowanie. 
Nie tylko morza świata kryją cenne związki, ale również posiada je nasz rodzimy Bałtyk. Naukowcom z Uniwersytetu Gdańskiego udało się wyłonić 3 najciekawsze grupy związków bioaktywnych. Pierwszą grupę stanowią związki hamujące wzrost bakterii i mające działanie antybiotyczne. Drugą znalezioną grupą są substancje stymulujące z kolei wzrost bakterii. Takie związki mogą wykorzystać firmy biotechnologiczne, które używają bakterii do produkcji aminokwasów i enzymów. Trzecią, bardzo ważną grupą w wodach Bałtyku są odkryte związki o działaniu antynowotworowym. 
Oprócz tego naukowcy w morskich wodach znaleźli np. enzymy, które można wykorzystać do produkcji kosmetyków czy środków piorących. Popieramy takie badania, które mogą przynieść nie tylko korzyści gospodarcze, ale najważniejsze lecznicze. Bo nigdy nie wiadomo, jak cenny dla ludzkości związek kryje niewielki organizm wodny.

Autor: Adam Brysiewicz