Z cyklu: W mieście, na świecie i w powiecie… Metoda na oczyszczanie plaż

ELKA KROPELKA
 źródło: http://world.honda.com/news/2006/c060510BeachClean/photo/pages/01.html

Ostatnio pisaliśmy o zanieczyszczeniu bałtyckich wód i plaż. Kontynuując ten wątek natrafiliśmy na informację o jednej z metod stosowanych m.in. w Japonii. Chodzi o czyszczenie plaż przez... samochody.
Honda skonstruowała model urządzenia, który ma za zadanie oczyszczać plaże z zanieczyszczeń. Całość nawiązuje do programu koncernu tworzącego skomplikowane samochody jutra, których zadaniem jest ograniczenie do minimum zanieczyszczenia środowiska naturalnego. W tym celu podjęto się zadania skonstruowania mechanizmu mogącego dbać o przyrodę.

Inżynierowie z Hondy wymyślili bardzo łatwy w obsłudze i lekki sposób na sprzątanie plaż, polegający na holowaniu przez samochód urządzenia zbierającego wszystkie przedmioty pozostawione przez turystów.

Takie „samochodowe” metody oczyszczania plaż stosuje się również w na południu Europy. Korzystając z możliwości zastosowano podobne, niemieckie urządzenie na naszych plażach. Od kilku lat z pozytywnym skutkiem są wykorzystywane na kołobrzeskich plażach. Próbowano je zastosować również w Sopocie. Tam niestety nie udało się wykorzystać tej metody, ze względu na zbyt lekki i drobny piasek. Samochodem wraz z zamontowaną łopatą o szerokości 1,5 metra tylko przez kilkanaście metrów udało się jeździć, gdyż najzwyczajniej zakopał się w piasku. Na domiar złego urządzenie zbierało śmieci tylko z powierzchniowych warstw piasku, omijając warstwy poniższe.

Miejmy nadzieje, że nasze plaże będą korzystały z możliwości jakie niesie rozwój techniki. Ma to przecież związek z rozwojem turystyki kraju i sprawia, że będzie się przyjemnie spędzało czas urlopowy. Po niemieckiej granicy można już odczuwać skutki czyszczenia plaż przez pojazdy, więc czekamy by u nas również poprawił się ich stan. Poprawa stanu plaż będzie też skutkowało jakością wody w morzu.

Adam Brysiewicz