Z cyklu: Jeziora Polski Jezioro Wigry

fot. Cezary Korkosz

Największym jeziorem Suwalszczyzny jest jezioro Wigry. Zbiornik znajduje się wśród lasów Puszczy Augustowskiej, która porasta ponad 70 % linii brzegowej. Jest jeziorem rynnowym, a swoim kształtem zbliżone jest to litery „S”. Powierzchnia jeziora Wigry wynosi 2170 ha, głębokość maksymalna 73 m, przy średniej głębokości 15,4 m. Brzegi akwenu są mocno urozmaicone z licznymi zatokami, przesmykami i ujściami strumieni.

Część brzegowa poddawana silnemu działaniu fal posiada jedynie wąski pas zarośli z ubogą roślinnością, a część znajdująca się w zaciszu charakteryzuje się bogatą roślinnością szuwarową i zanurzoną. Są to niezwykłe miejsca, w których tworzą się "łąki podwodne" porastające stoki ławicy do 7 metrów w ich głąb. Znajdują się także wysepki, które powstały wraz z jeziorem, ale również część ma pochodzenie wtórne.

W jeziorze Wigry brak jednolitego charakteru biologicznego. Obszary o dużej głębokości charakteryzują cechy oligotroficzne, natomiast miejsca płytsze cechy eutroficzne i mezotroficzne. Dzięki takiemu zróżnicowaniu stało się możliwe współżycie wielu gatunków zwierząt. Podaje się że w jeziorze żyje aż 26 gatunków ryb. Z pośród nich wymienić można między innymi węgorza, stynkę, sieję, sielawę, okonia, szczupaka, troć jeziorową, sandacza oraz suma.

Omawiane jezioro jest częścią Wigierskiego Parku Narodowego, a co za tym idzie na jego terenie obowiązują pewne nakazy i zakazy, jak np.  strefą ciszy. Biwakować oraz robić ognisko wolno wyłącznie na wyznaczonych polach namiotowych. Jezioro jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a głównie żeglarstwa. Przez cały akwen prowadzi słynny szlak kajakowy rzeką Czarną Hańczą – nazwany im. Papieża Jana Pawła II.

Jest to niezwykły zbiornik i prawdziwy skarb na terenie Suwalszczyzny o czym świadczy fakt, że w 1975 roku jezioro Wigry zostało wpisane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) na listę najcenniejszych akwenów świata.

Tekst: A. Brysiewicz