Z cyklu: Chrońmy nasze wody… Nasze Morze, Czyste Morze!

ELKA KROPELKA
Bałtyk fot. P. Romanowska

Od kilku tygodni mamy wakacje, a jak powszechnie wiadomo część z nas chociaż na jeden dzień pragnie wybrać się nad Morze Bałtyckie. Mamy tą możliwość, że nie musimy opuszczać granic kraju, by móc cieszyć się morskim klimatem, pięknem błękitu wód oraz wygrzewać na plaży. Niestety, jak donoszą ekolodzy nasze Morze Bałtyckie jest poważnie zanieczyszczone, co stanowi nie tylko ekologiczny problem, ale i społeczny. Plastikowe butelki, foliowe worki, blaszane puszki i wiele innych śmieci to nic nowego w wodach Bałtyku. 

Śmieci znajdują się pod wodą, ale wiele z nich dostaje się na brzeg wraz z falami, a część to po prostu pozostałości turystów na plaży. Jak powszechnie wiadomo część z tych elementów może rozkładać się wiele lat, zatruwając środowisko oraz obniżając estetykę naszego morza. Problem zanieczyszczeń stanowią nie tylko śmieci pozostawiane przez ludzi lub wyrzucane na plaży, ale również to w jaki sposób dbamy o nasze wody będąc na lądzie. Możemy wyróżnić 10 zasad, których powinien przestrzegać każdy, któremu zależy na stanie i jakości wód i plaż Bałtyku

  1. Płynąc statkiem, promem lub innym środkiem transportu po morzu pamiętajmy, by nie wyrzucać śmieci do wody!
  2. Nie wyrzucajmy pozostałości po jedzeniu i piciu do wody ani na plażę. Śmieci wyrzucajmy do śmietnika, gdzie ich miejsce. Na plaży powinny znajdować się kosze, a jeżeli ich brak to weźmy zużyte opakowania i pozostałe rzeczy ze sobą.
  3. Na każdej plaży są toalety, więc korzystajmy z nich, a nie róbmy publicznej toalety z morza.
  4. Jeżeli podróżujemy po Bałtyku to warto zapytać przewoźnika czy nieczystości są usuwane do morza czy oddaje je w porcie? Nasze pytanie sprawi, że będzie czuł zainteresowanie społeczeństwa i lęk na przyszłość przed kontrolą.
  5. Dla wędkarzy – łowiąc ryby pamiętajmy, że każdy złowiony śmieć lub przedmiot należy zabrać ze sobą i wyrzucić do kosza.
  6. Nie wylewajmy ścieków do wód rzek, ani nie myjmy samochodów nad ich brzegami! Pamiętajmy, że mogą one dotrzeć do morza i je zanieczyszczać!
  7. Cała Polska jest na obszarze zlewni Bałtyku, więc nie twórzmy dzikich wysypisk śmieci, które są silnym źródłem zanieczyszczeń środowiska.
  8. Do zlewów i toalet nie wylewajmy substancji szczególnie niebezpiecznych np. kwasy, oleje samochodowe czy lekarstwa, a do mycia naczyń stosujmy środki biodegradowalne.
  9. Oszczędnie stosujmy proszki i płyny do prania.
  10. Jeżeli posiadamy pole uprawne, ogród lub działkę to pamiętajmy o stosowaniu nawozów naturalnych.

 

A. Brysiewicz