Upały zagrożeniem dla naszych nerek!

ELKA KROPELKA
upal.jpg

Lato to czas upałów! Termometry wskazują coraz większe wartości na skali, z nieba płynie żar. Nie tak dawno pisaliśmy, jak istotne jest regularne picie wody. Dziś wrócimy do tematu, w kontekście naszego zdrowia. Upalne temperatury wywołują w nas intensywne pocenie się, przez co tracimy duże ilości wody z organizmu. Należy pamiętać, że picie wody zabezpiecza przed nabyciem kamicy nerkowej.

Doświadczenia prowadzone w Filadelfii (USA) opierały się na badaniach 60 tys. pacjentów, którzy cierpią na choroby nerek. Dane były zbierane na przestrzeni lat  2005-2011 w pięciu dużych miastach Stanów Zjednoczonych. Autorzy analizowali rezultaty badań i porównywali je z warunkami klimatycznymi panującymi na danym obszarze.

Badania  wykazały, że kamica nerkowa rozwijała się u mieszkańców większych miast, przy wzroście temperatury powietrza. Zdaniem naukowców jednym z czynników ryzyka rozwoju tej choroby okazała się liczba ciepłych dni na danym obszarze. Wyniki badań opisano w magazynie „Environmental Health Perspectives.

Poniżej podajemy 5 rad, które zabezpieczą nas przed przegrzaniem:

1. Pocenie się to normalna sprawa – to naturalne, że pocimy się i nie powinniśmy hamować tego procesu, który pozwala nam utrzymać właściwą temperaturę ciała.

2. Pijmy dużo płynów - Niedobory wody w trakcie upałów powinniśmy uzupełniać pijąc napoje izotoniczne, soki owocowe, warzywne i herbatę. Warto unikać cukru i alkoholu, które zatrzymują wodę w organizmie.

3. Zasłońmy okna i zostawiajmy w mieszkaniu naczynia z wodą. Dzięki parowaniu wody powietrze będzie przyjemnie chłodne.

4. Przerwa z intensywnymi ćwiczeniami.W upalne dni ruch warto ograniczyć do minimum codzienne ćwiczenia i skupić się na przebywaniu w zacienionych, najlepiej klimatyzowanych pomieszczeniach.

5. Odpowiedni strój. Latem lepiej unikać obcisłych strojów ze sztucznych tkanin, a najlepiej przerzucić się na odzież z bawełny zapewniającą nie przegrzewanie się ciała i  zapewnienie mu oddychania.

Autor: A. Brysiewicz