Światowy dzień zwierząt

Michał Dworak
Światowy dzień zwierząt

Na całym świecie Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji. Od tego dnia świętuje się go na całym świecie. Obchody dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz, i ma swoje prawa.

Święto pokrywa się ze wspomnieniem św. Franciszka Z Asyżu. Żyjący w XIII‐wiecznych Włoszech Franciszek, patron nie tylko zwierząt, ale także ekologów, wyrzekł się chęci dominacji nad zwierzętami, głosząc ideę braterstwa wszystkich stworzeń. 

W Polsce Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany po raz pierwszy w 1993 r. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, konieczną sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach dni otwartych drzwi. Ulubieniec człowieka nie ma wątpliwości, że ze zwierząt największym powodzeniem niezmiennie cieszą się psy rośnie także ich ochrona prawna zarówno dzięki państwowym ustawom, jak i działalności Związku Kynologicznego czy innego rodzaju instytucjom. A psy towarzyszą nam już od wieków. Jest wiele teorii na temat udomowienia psa. Najbardziej aktualna głosi, że psy pochodzą z Azji Wschodniej, gdzie wydzieliły się z gatunku wilka. Rozprzestrzeniły się potem po całej Ziemi, konkurując z miejscowymi populacjami wilków. Świadczy O tym ich mniejsza różnorodność w miarę geograficznego oddalenia od Azji Wschodniej. Po udomowieniu psa przez człowieka nastąpiła mutacja w jednym z genów, w wyniku której powstały rasy małych psów. Musiały być one atrakcyjne dla człowieka, który starał się utrzymywać populację niewielkich psów pomimo ich mniejszej użyteczności w polowa niu i gorszego przystosowania do życia w prehistorycznych warunkach.

Obecnie ze wszystkich gatunków ssaków psy wykazują największą różnorodność. Początki udomowienia psa szacuje się na 17‐12 tys. lat p.n.e., był on używany przez myśliwych z Syberii, pojawia się też w Palestynie czy w Iraku. Najstarszą pozostałością psa domowego na terenie Polski jest czaszka odkryta w okolicach Sandomierza, datowana na ok. 4 tysiące lat p.n.e. Na tamtych terenach znaleziono także grób z 1700 roku p.n.e., w którym pochowano człowieka z pięcioma psami, prawdopodobnie członka starszyzny rodowej.

Miaucząca konkurencja w tym miejscu mogą się oburzyć kociarze, dlatego trzeba przyznać, że koty są obromną konkurencją dla psów. Koty zostały udomowione jakieś 9500 lat temu. Kot okazał się nie tylko miłą przytulanką, ale także pełnym sukcesów niszczycielem szkodników, z którymi nie radził sobie człowiek. Dziś kot jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. Występuje około stu ras kota domowego. Oczywiście spór miłośników kotów i psów o wyższość jednych lub drugich zwierząt będzie trwać pewnie tak długo, jak psy i koty będą towarzyszyć nam w codziennym życiu.

W Światowym Dniu Zwierząt warto jednak zastanowić się nad losem wszystkich zwierząt i starać się pomóc im przetrwać. Szczególnie tym bardziej zagrożonym gatunkom.

 

 

źródło: Super Express
fot. http://www.fotoplatforma.pl