Hydrotechniczne perły naszych rzek

ELKA KROPELKA
Elektrownia wodna Bledzew fot. P. Romanowska

Drawa, rzeka  której źródło znajduje się w okolicach wsi Zdroje w gminie Połczyn-Zdrój , kojarzy nam się głównie z jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce, a miłośnikom przyrody z malowniczym Drawieńskim Parkiem Narodowym. Tymczasem w południowej części  Parku, w pobliżu miejscowości Głusko znajduję się także gratka dla miłośników techniki.

 Chodzi to o jedną z najstarszych hydroelektrowni w kraju – Elektrownię Wodną Kamienna o mocy 0,96 MW.  Prace nad jej budową rozpoczęto  w 1896 roku,  gdzie ostatnie dekady XIV wieku były pionierskimi jeśli chodzi o powstawanie takich urządzeń na świecie. Eksploatacja zakładu na skalę przemysłową rozpoczęła się w 1903 r. Elektrownia początkowo zasilała fabrykę karbidu, następnie podłączona została do sieci  przesyłowej i  pokrywała zapotrzebowanie na energię elektryczną sąsiadujących z nią powiatów. Aktualnie funkcjonująca Elektrownia „Kamienna” podlega Zakładowi Energetycznemu w Gorzowie Wielkopolskim. Niezmienione pozostało wyposażenie obejmujące dwa hydrozespoły z turbinami Francisa z 1893 i 1898 roku firmy Escher Wyss ze Szwajcarii,  a także generatory produkcji AEG z Berlina oraz regulatory systemu Voitha. W hali maszyn znajduję się zabytkowa suwnica z 1909 r. o napędzie ręcznym.

Na Drawie znajduję się też nieco młodsza Elektrownia Wodna Borowo, która została wybudowana w latach 1916-1918. W elektrowni znajdują się dwie bliźniacze turbiny typu Franciss'a o wałach poziomych, o mocy 455 kW każda.

Pięknym „okazem” elektrowni wodnej o niebanalnej architekturze jest  pracująca nieprzerwanie od 1911 r. Elektrownia wodna Bledzew. Zlokalizowana jest w powiecie międzyrzeckim ( woj. Lubuskie) na rzece Obrze.  Stanowi istotny czynnik kształtujący krajobraz gdyż stopień wodny Bledzew tworzy na rzece Obrze 127 hektarowe sztuczne jezioro. Zainstalowane są w niej trzy turbiny i agregaty z lat 1910 i 1923 o mocy 1490 kW.

Galeria: 
Elektrownia wodna fot. P. Romanowska
Ciekawa architektura Elektrowni Bledzew fot. P. Romanowska