Fizyka na wakacjach!

ELKA KROPELKA
źródło:wikipedia.org

Spokojnie… wiemy, że są wakacje i nikt nie chce straszyć fizyką :) Dziś jednak kilka fizycznych informacji na temat surfingu! Na czym polega ten egzotyczny sport? Postaramy się w skrócie Wam przybliżyć zasady.

Surfing bierze się z tarcia rozpędzonych mas powietrza o powierzchnię wody. W ten sposób powstaje fala, na której można wykonywać zawrotne ewolucje. Surfing to inaczej niż jazda (ślizg) na przystosowanej do tego specjalnej desce, unoszonej przez czoło fali morskiej. Największy efekt osiągany jest na przybrzeżnych falach oceanicznych. 
W tym sporcie wszystko obraca  się wokół ciśnienia. Gdy muskana podmuchami wiatru woda w pewnym miejscu wypiętrza się, powietrze nad nią przyspiesza, ale jego ciśnienie spada. W dolnej części fali następuje z kolei zjawisko odwrotne. Ta różnica ciśnień i prędkości wprawia cząsteczki wody w ruch eliptyczny, który potęguje wypiętrzanie się fali. 
Na jej grzbiecie operuje wiatr, wiejący w określonym kierunku, pędząc falę. Jej wysokość oraz prędkość zależy od głębokości wody. Najbardziej pożądane przez  profesjonalnych surferów fale tworzą groźną ścianę wody wysokości dochodzącej do 30 metrów, która pędzi w kierunku brzegu z prędkością 50 kilometrów na godzinę. 
Tak wyjątkowa dyscyplina sportu, coraz częściej pojawia się na naszym morzu. Pamiętajmy jednak, że tylko bardzo dobrzy pływacy i zawodowcy mogą uprawiać surfing. Warto jednak spróbować, bo w ostatnich latach sport ten bardzo dynamicznie się rozwinął. 

 

Autor: A. Brysiewicz