Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpiady „ZASOBY WODNE POLSKI - znaczenie - wykorzystanie - zagrożenia - inwestycje - ochrona”

Kinga Romianowska
Zasoby Wodne Polski

Jaka gałąź gospodarki zużywa najwięcej wody w Polsce? Jak nazywa się jedyny żyjący w Polsce gatunek pająka wodnego? Do czego służy piaskownik? Na te oraz 27 innych pytań testowych musieli odpowiedzieć uczestnicy finału Ogólnopolskiej Olimpiady  „ZASOBY WODNE POLSKI - znaczenie - wykorzystanie - zagrożenia - inwestycje - ochrona”. Zakwalifikowały się do niego osoby, które w wyznaczonym przez organizatora terminie nadesłały najlepiej wykonane reportaże filmowe lub fotoreportaże z opisem miejsca gdzie oczyszczana jest woda, następuje jej uzdatnianie, bądź ma miejsce inne działanie związane z gospodarką wodną. 

Olimpiada była jednym z wielu działań w ramach realizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Szczecinie Kampanii informacyjno - edukacyjnej ELKA KROPELKA W AKADEMII ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej uczestnikami mogli być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego kraju.
Z nadesłanych prac, prezentujących najczęściej oczyszczalnie ścieków, ujęcia oraz zakłady uzdatniania wody zlokalizowane w różnych rejonach Polski, wybrane zostały 32 najlepsze i to właśnie ich autorzy wraz z opiekunami zostali zaproszeni do uczestnictwa w kolejnym etapie. 
Finał odbył się 12 kwietnia na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w Szczecinie.  Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu wspomnianego na początku  testu zawierającego pytania dotyczące szeroko pojętej ochrony wód, ekosystemów wodnych oraz zagadnień związanych z gospodarką wodną. Na podstawie wyników części pisemnej wyłonionych zostało 5 finalistów, którzy przeszli do części ustnej, gdzie losowali zestaw pytań. Uczestnicy udzielali odpowiedzi na sali przed Jury Olimpiady, pozostałymi uczestnikami, którzy nie zakwalifikowali się do części ustnej, opiekunami oraz zaproszonymi gośćmi. 
Zdobywczynią pierwszego miejsca została Katarzyna Stróżna - uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie. Drugie miejsce zajął Oskar Tracz z Zespołu Szkół Budowlanych w Słupsku. Trzecie miejsce zdobyła Agata Łobaczuk z II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, czwarte i piąte miejsce zdobyły kolejno uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Skwierzynie - Joanna Rzyczkowska  i Izabela Wojte. Organizatorzy postanowili wyróżnić także uczestnika, który zdaniem komisji wykonał najlepszą pracę konkursową.
Finaliści nagrodzeni zostali sprzętem elektronicznym, ich opiekunowie otrzymali zestawy do badania jakości wody. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, a  opiekunowie materiały edukacyjne. Dla wszystkich uczestników Olimpiada była okazją do zdobycia wiedzy, poznania nowych miejsc oraz swojego regionu przez pryzmat gospodarki wodnej, a także zdobycia kontaktów i zawarcia nowych znajomości.  

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom, finalistom oraz opiekunom, dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie oraz przesłanie wielu ciekawych prac.

Zdjęcia z finału https://www.facebook.com/media/set/?set=a.687684461291740.1073741833.506240616102793&type=1

Poniżej przedstawiamy najciekawsze prace:

ZałącznikWielkość
wojciech_przadka_lo_wolsztyn.pdf2.39 MB
pola_raszkiewicz_zseh_kolobrzeg.pdf16.01 MB
jutyna_swiercz_zsp_nowogard.ppt12.23 MB
marika_chaszczynska_ixloczestochowa.ppt4.65 MB
Wideo: 
Zobacz video
Zobacz video
Zobacz video