Dwudziesta druga rocznica utworzenia Związku Miast Bałtyckich

ELKA KROPELKA
Związek Miast Bałtyckich

20 września 1991 roku w Gdańsku utworzony został Związek Miast Bałtyckich, organizacja która była pierwszą  platformą współpracy władz krajów nadbałtyckich po upadku żelaznej kurtyny. Celem Związku było od samego początku pełnienie funkcji miejsca spotkań miast regionu, wspólne przedsięwzięcia oraz wyrażanie opinii, problemów oraz politycznych celów miast. Założycielami organizacji były 32 miasta, obecnie zrzesza ona ok. 100 miast członkowskich z 10 państw nadbałtyckich.

Polskie miasta członkowskie to: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Słupsk, Pruszcz Gdański, Krynica Morska, Reda, Malbork, Chojnice, Elbląg, Łeba, Koszalin, Szczecin, Ustka.
Najwyższym organem Związku Miast Bałtyckich jest Konferencja Generalna, która zbiera się raz na dwa lata. Jest ona okazją dla liderów miast, by spotkać się i ustalać dalsze wspólne strategie rozwoju regionu. Pomiędzy Konferencjami Generalnymi, prace polityczne są wykonywane przez Radę Wykonawczą, która składa się z jednego miasta z każdego kraju Regionu Bałtyckiego. Rada spotyka się trzy razy każdego roku. Organami wykonawczymi Związku Miast Bałtyckich są Prezydent i Prezydium z trzema wiceprezydentami.  Zdecentralizowana struktura organizacji jest koordynowana przez Sekretariat Związku Miast Bałtyckich z siedzibą w Gdańsku. Sekretariatem kieruje Sekretarz Generalny.